Yolumuz Devrim Yolu
Forumumuzdan daha iyi faydalanmak için ve bizlere destek olmak için lütfen üye olunuz.. 
AnasayfaPortalSSSKayıt OlGiriş yapZiyaretçi Defteri

Paylaş | 
 

 Yaşasın 19 Aralık Zindan Direnişi! Devrimci İrade Teslim Alınamaz!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
FiraT_58
Admin
Admin
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 372
Yaş : 26
Nerden : İZMİR
Kayıt tarihi : 06/12/08


Başarı Puanı Başarı Puanı:
100/47  (100/47)

MesajKonu: Yaşasın 19 Aralık Zindan Direnişi! Devrimci İrade Teslim Alınamaz!   Ptsi Ara. 08, 2008 12:47 pm

7. Yılında 19 Aralık Katliamını Bir Kere Daha Lanetliyoruz!


2000 yılının 19 Aralık sabahı, onlarca şehirdeki askeri kışlaların nizamiyelerinden binlerce kişilik birlikler çıktı. Hedeflerinde hapishaneler vardı. Sabaha karşı dört civarında asker ve polis birlikleri, 20 hapishaneyi kuşattılar. Çok geçmeden saldırı başlatıldı.

Hapishanelerin bulunduğu bölgeleri kurşun, bomba sesleri kapladı. Kurşun seslerine hapishanelerin duvarlarını yıkan dozerlerin sesleri karışıyordu. Çok geçmeden yangınlar kapladı tüm hapishanelerin üzerini, cezaevi bölgeleri gaza boğuldu.

19-22 Aralık Operasyonu'na 8 jandarma komando taburu, 37 bölük olmak üzere 8 bin 335 asker, binlerce gardiyan ve binlerce çevik kuvvet ve ölüm mangaları katıldı. 20 bini aşkın gaz bombası atıldı operasyon sırasında. Sıkılan kurşunların sayısı bilinmiyordu.

Manzara, o günlerde burjuva basının kullandığı kelimelerle söylersek "savaş gibi"ydi. Gibisi fazlaydı üstelik. Çünkü bu bir savaştı. Savaşların en temel olanı ve hiç bitmeyeniydi. Tarihin akışına hükmeden sınıf savaşının bir muharebesiydi 19-22 Aralık.

Hapishaneleri yakıp yıkan bu savaşın Türk egemen sınıflar bir cephesiydi. Karşı cephe de ise dört duvar arasında direnenler ise burjuvazinin ilan ettiği savaşı çoktan kabul etmiş ve bedenleriyle, yürekleriyle, çıplak elleriyle savaşan işçi sınıfı ve emekçilerin siyasal temsilcileri olan devrimciler, devrimci tutsaklardı.

Gerçekten savaşan iki sınıfın iradesiydi. Savaşan Türk gerici egemen sınıflarıyla halktan başkası değildi. Bu katliamda 28 devrimci direne direnerek şehit düştü. Yüzlercesi yaralandı, onlarcası sakat kaldı.

En kapsamlı cezaevi katliam ve direnişi

19 Aralık katliamı, devletin en kapsamlı cezaevi katliamıdır. 19 Aynı zamanda bir direniştir. Devrimci hareketin en kapsamlı zindan direnişidir. Bu katliam, 20 Ekim'de F Tipi hücre cezaevlerine karşı süren ölüm orucu direnişini kırma, F Tipi Hapishanelerini açma katliamıdır. Bu katliam devrimci kadro kıyımı katliamıdır. 19 Aralık, devrimci tutsaklarıyla devrimci hareketin birleşik direnişi, görkemli direniş tarihidir.

Dolayısıyla Katliamın gerçekleştirildiği 2000 yılında da, üzerinden geçen 7 yıldan sonra bugünde, katliamcı sınıfların acizliğiyle, ezilen sınıfların devrimciler şahsında kendisini cisimleştiren destansı kahramanlığı ve bu kahramanlıkta dillendirilen yenilmezliği vardı. Tarihin 19 - 22 Aralık 2000 yılı için düştüğü, yarın olduğu gibi, bugün de geçerli olan notu, katliamın büyüklüğü karşısında direnişinde büyüklüğü ve hafızalardan silinmeyen görkemliliğiydi.

19 Aralık ve şoven galeyan
Türk egemen sınıfları, emekçi halklar üzerindeki yeni dönem baskısını, hatta meclisten "savaş teskeresi" çıkartarak, işgalci hevesleriyle gelip dayandıkları Güney Kürdistan sınırlarında ki bugünkü bekleyişin stratejik planlamasını, 19 Aralık Katliamını gerçekleştirerek atmıştır. Bu abartılı bir iddia değil, toplumsal olayların doğal mantığının anlattığı, bugün yaşananlar üzerinden açıkça görülecek çıplak bir gerçekliktir.

Son süreçte Türkiye'de yükseltilen gözü dönmüş şovenizm eşliğindeki linç kampanyaları, her türlü devrimci demokratik muhalefet gruplarına dönük saldırıların gerçekleştirileceği toplumsal zeminin ön hazırlığı, bu katliam gerçekleştirilerek yapılmıştır. Bugünden geriye doğru gidilerek katliamın gerçekleştirilmesinin nedenleri anlaşılmaya çalışıldığında, bu daha iyi görülecektir.

Öyleyse, faşist rejimin, toplumsal muhalefeti bastırmak, devrimci demokratik cepheyi dağıtmak ve Kürt ulusuna dönük inkarcı ve imhacı siyasetinin bugünkü faşist saldırganlığına karşı çıkmak, 19 Aralık Katliamı şahsında, her yıl dönümünde faşist Türk Devleti'ni lanetlemek ve mücadele içinde bu katliama karşı gösterilen soylu direnişe bağlı kalmakla mümkündür.

Yeni katliam planlarına karşı 19 Aralık eylemlerine
Biz DEKÖP-A bileşenleri olarak, yaşadığımız siyasal coğrafya da son süreçte yaşanan göz altı, Türkiye'ye iade tehtidlerinin yoğunlaştığı bu dönemde, 19 Aralık 2000 yılında ki hapishaneler katliamıyla, kanlı tarihine bir yenisini ekleyen Türk Devletinin bugün de devam eden katliamcı devlet siyasetine karşı, emekten, halktan ve özgür gelecekten yana olan herkesi, tarihsel sorumluluklarına sahip çıkma temelinde duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Demokrasi ve insan hakları havarisi kesilen AB devletlerinin açık desteğiyle gerçekleştirilen 19 Aralık Katliamından bu yana, Türkiye F Tipi Hapishanelerinde direnişlerle verilmek zorunda kalınan hiç bir söz yerine getirilmemekte, devrimci tutsaklar aynı tecrit politikasına maruz kalmaktalar. F Tiplerinde uygulanan tecrit politikalarının da, AB devletlerinde yoğunlaşan gözaltı, sınır dışı ve iade politikalarının da buluştukları ortak zemin, emperyalist sömürü ve faşist tahakküm düzeninin devam ettirilmesi ve ezilen dünya halklarına geleceksizliğin dayatıldığı, mevcut kurulu düzenin devam ettirilmesi ortak siyasetidir.

Bu siyasete karşı yaşamın her alanında direnmek, dayatılan geleceksizliğe karşı, halkların geleceği için tarihsel sorumluluğun bilincinde öne atılmak bizler için yaşamsal bir görevdir. 19 Aralık Katliamını bir kez daha bu bilinç temelinde lanetlerken, bugünkü mücadelemize ışık olan kahramanlığın yaratıcısı, şehit düşerek ölümsüzleşen devrimci tutsakları anıyor, mücadelemizde yaşatacağımıza dair kararlılığımızı bu gün vesilesiyle bir kere daha ilan ediyoruz.

Bugün zindanlarda saldırılar artarak sürüyor. 19 Aralık direnişini anarken, devrimci tutsakları sahiplenme görev ve sorumluluğumuzu bir kez daha eylemli ve örgütlü kılmayı unutmayalım. Devrimci tutsaklar onurumuzdur, onurumuza sahip çıkalım.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://forumydy.yetkinforum.com
 
Yaşasın 19 Aralık Zindan Direnişi! Devrimci İrade Teslim Alınamaz!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Yolumuz Devrim Yolu :: Devrim Ve Sosyalizm :: Türkiye Devrim Tarihi-
Buraya geçin: