Yolumuz Devrim Yolu
Forumumuzdan daha iyi faydalanmak için ve bizlere destek olmak için lütfen üye olunuz.. 
AnasayfaPortalSSSKayıt OlGiriş yapZiyaretçi Defteri

Paylaş | 
 

 O Korgenerali Savcıda İstedi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
FiraT_58
Admin
Admin
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 372
Yaş : 26
Nerden : İZMİR
Kayıt tarihi : 06/12/08


Başarı Puanı Başarı Puanı:
100/47  (100/47)

MesajKonu: O Korgenerali Savcıda İstedi   Cuma Ocak 16, 2009 7:40 pm

İbrahim Şahin’in “Bana sahip çıkın” mesajı verir gibi ifadesinde adını andıklarından biri Ergenekon Savcısı Öz’ün listesinde de var: Korgeneral Bekir Kalyoncu. Savcı Öz, Ergenekon bağlantılı “karargâh evleri” soruşturması sırasında, Genelkurmay Askerî Savcılığı’na “çeteyle ilişkisi olduğu”ndan kuşkulandığı muvazzafların listesini gönderdi. Listede dört general vardı. Korgeneral Bekir Kalyoncu ile Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü’nün durumlarında Ağustos YAŞ’ında bir değişiklik olmadı. Tümamiral Ali Deniz Kutluk emekliye ayrıldı, Tuğamiral Cem Gürdeniz ve Albay Serdar Okan Kırçiçek ise terfi ettiler. MİT, “Aktütün baskınını 25 gün önce bildirdim” diyen İbrahim Şahin’i doğrulamadı ama “Güneydoğu’ya ilişkin bazı duyumlarını sosyal bir ilişki üzerinden tarafımıza aktarmıştır” dedi
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Ankara, Ergenekon tutuklusu ve Susurluk hükümlüsü eski Özel Harekat Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin'in ifadesinde Genelkurmay'dan 'Metin Paşa' ile 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu'nun adını geçirmesini, bu isimlerin kendisine yeni kurulacak İç Güvenlik Müsteşarlığını vereceklerini söylediğini anlatmasını tartışıyor.
Eski bir hükümlünün, üstelik de hafızasını kaybettiği gerekçesiyle kalan cezası affedilmiş birinin müsteşarlık görevine getirilmesi mümkün değilken, Şahin'in Kalyoncu'nun adını vermesi ve Genelkurmay karargahı ile 'iyi ilişkiler' içinde olduğunu ima etmesi 'mesaj' olarak değerlendiriliyor. Şahin'in 'üzerime gelmeyin' demeye çalıştığı yorumu yapılıyor. Bu yorum anlamlı, çünkü Bekir Kalyoncu'nun adının verilmesi tesadür değil: Kalyoncu Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün de listesinde.

Yeni Aktüel gündeme getirdi
Nitekim Yeni Aktüel dergisi, Kalyoncu'nun yanı sıra Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü, Tümamiral Ali Deniz Kutluk, Tuğamiral Cem Gürdeniz, Albay Serdar Okan Kırçiçek'in de isimlerinin bulunduğu bir listenin 9 Temmuz 2008'de Ergenekon Savcısı Öz tarafından Genelkurmay Askeri Savcılığı'na iletildiğinin haberini yapmıştı. Bu isimlerin Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan kişilerin ifadeleri ve savcılıkta bulunan kanıtlar doğrultusunda belirlendiğini ve ismi geçen personelin bu illegal yapılanma içinde rol aldıklarının savcılık nezdinde resmi kayıtlara geçirildiğini belirtmişti.

Suçlanan rütbeliler
Genelkurmay Başkanlığı'na ulaşan bu belgede Koramiral A. Feyyaz Ögütçü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki organizasyonun yöneticisi olarak tanımlanıyordu. Bu yapının hiyerarşik sorumluluğunu üstlenmiş olduğu anlatılıyordu. Tümamiral A. Deniz Kutluk ise 'Ergenekon terör örgütü adına yargı ve siyaset erkleri arasında manipülasyon yaparak gündem yaratma ve Ergenekon yapılanması kapsamında gözaltına alınan bir kısım isimlerle diyalog halinde olma' suçlamasıyla karşı karşıyaydı. Tuğamiral Cem Gürdeniz ile Albay Serdar O. Kırçiçek'le ilgili tespitler ise benzerdi; 'Ergenekon yapılanması içinde aktif rol oynamak ve Ergenekon örgütünün hedefleri doğrultusunda bir cuntaya zemin hazırlamak için icra edilmesi gereken faaliyetleri içeren plan ve raporları bizzat hazırlamak.'

Genelkurmay yalanlamıştı
Genelkurmay Başkanlığı haberden birkaç gün sonra yaptığı açıklamada savcının böyle bir listeyi ilettiğini ve bu isimlerle ilgili suçlamalarda bulunduğunu yalanlamamış, ancak bu konuyla ilgili ihbarı yapan kişinin isminin sahte olduğunu, silahlı kuvvetlerde o isimde bir personel olmadığını belirtmişti.

Haklarında işlem yapılmadı
Ağustos'taki YAŞ'ta, savcılığa yapılan ihbar üzerine Genelkurmay'a gönderilen yazı üzerine adı geçenlerle ilgili bir işlem yapılmadı. Korgeneral Kalyoncu ile Koramiral Öğütçü, görevlerini sürdürüyor. Tümamiral Ali Deniz Kutluk, emekliye ayrıldı. Tuğamiral Cem Gürdeniz ve Albay Serdar Okan Kırçiçek ise terfi etti. Bu arada Genelkurmay'ın Yeni Aktüel dergisi için yaptığı suç duyurusu da takipsizlikle sonuçlandı.

MİT: Şahin’in ihbarı ‘sosyal’
Genelkurmay Başkanlığı'nın yalanladığı Susurluk hükümlüsü ve Ergenekon tutuklusu İbrahim Şahin'e MİT'ten kısmi doğrulama geldi. Şahin'in "Aktütün baskınını MİT'e bildirdim" sözlerini reddeden MİT, Şahin'le 'kurumsal' değil 'sosyal' ilişkisi olduğunu açıkladı.
MİT'ten yapılan yazılı açıklamada, "Aktütün Karakolu'na ilişkin iddia edildiği tarzda bir bildirim tarafımıza yansımamıştır. İbrahim Şahin, bir süre önce Güneydoğu'daki bazı olaylara ilişkin duyumlarını sosyal bir ilişki üzerinden tarafımıza aktarmıştır" dendi.
Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan eski Özel Harekat Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin, ifadesinde Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'e ilişkin önemli iddialarda bulunmuştu. Şahin, Genelkurmay'da görevli 'Metin' isimli bir paşa ile 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu'nun, İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak Güverlik Müsteşarlığı'nın başına kendisinin getirileceğini söylediklerini öne sürmüştü.

Genelkurmay'dan yalanlama
Genelkurmay Başkanlığı, önceki gün yazılı bir açıklama yaparak Şahin'in bu iddiasını reddetmişti. Genelkurmay'ın açıklamasında, "Çeşitli basın yayın organlarında, tutuklu İbrahim Şahin'in ifadesine atfen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bazı personeline ilişkin haberler yapılmaktadır. Yapılan bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır" denmişti.

MİT'ten kısmen doğrulama
İbrahim Şahin'in diğer bir iddiası ise MİT'le ilgiliydi. Şahin, PKK'nın Aktütün'daki sınır bölüğüne yönelik baskın planını, baskından önce MİT'e bildirdiğini de ileri sürmüştü. MİT, dün yazılı bir açıklama yaparak Genelkurmay'ın yalanladığı Şahin'i kısmen doğruladı. Şahin'le kurumsal değil sosyal bir ilişki içinde olduğunu itiraf eden MİT, yazılı açıklamasında şu cümlelere yer verdi: "İbrahim Şahin ile kurumsal bir temasımız bulunmamaktadır. Aktütün Karakolu'na ilişkin iddia edildiği tarzda bir bildirim tarafımıza yansımamıştır. İbrahim Şahin bir süre önce Güneydoğu'daki bazı olaylara ilişkin duyumlarını, sosyal bir ilişki üzerinden tarafımıza aktarmıştır. Bilindiği gibi, çeşitli vesilelerle kurumumuza her türlü bilgi değişik kanallar üzerinden intikal etmektedir."

Alevilerden suikast planına sert tepki
Özel Harekat Daire eski Başkan Vekili İbrahim Şahin'in evinde çıkan suikast yapılacaklar listesinde isimleri geçtiği için Emniyet'in koruma tahsis ettiği Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticileri, isimlerinin açıklanmasına tepki gösterdi. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, "Bizim üzerimizden Alevilere gözdağı verilmek isteniyor" derken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş ise, ''Suikast defterlerine örgütlerimizin liderlerini yazanlar bilmelidirler ki böyle bir durum karşısında dünyayı başlarına yıkarız'' dedi.

“Dünyayı başlarına yıkarız”
Mülkiler Birliği Lokali'nde düzenlenen basın toplantısında çok sayıda sivil toplum örgütü ve Alevi kuruluşlarının temsilcileri, suikast listesinde adı geçen Ali Balkız ve Kazım Genç'e destek verdi. ABF yöneticisi Gümüş, şunları söyledi: "Suikasta uğrayacak isimler arasında sayılan iki saygın genel başkanımızın isimleri deşifre edilmeden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etmek isteriz. Suikastı planlayanların ve tetikçilerin listesinin açıklanması gerekirken, suikast yapılacakların listesinde olan diğer isimler saklı tutularak örgüt yöneticilerimizin isimlerinin deşifre edilmesi kirli bir oyunun oynandığını da ortaya koymaktadır. Öte yandan, suikast defterlerine örgütlerimizin liderlerini yazanlar bilmelidir ki, böyle bir durum karşısında, dünyayı başlarına yıkarız. Hiç kimse demokratik Alevi hareketini sahipsiz sanmasın.''

____________________________
Ya Onurlu Bir Barış Yada Görkemli Bir Direniş !
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://forumydy.yetkinforum.com
 
O Korgenerali Savcıda İstedi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Yolumuz Devrim Yolu :: Güncel Haberler :: Politika Haberleri-
Buraya geçin: