Yolumuz Devrim Yolu
Forumumuzdan daha iyi faydalanmak için ve bizlere destek olmak için lütfen üye olunuz..

AnasayfaPortalSSSKayıt OlGiriş yapZiyaretçi Defteri

Paylaş | 

Gazzenin Çaresiz Doktorları!

YazarMesaj
FiraT_58
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 372

Başarı Puanı Başarı Puanı:
100/47  (100/47)

MesajKonu: Gazzenin Çaresiz Doktorları!   Cuma Ocak 16, 2009 7:37 pm

İsrail ordusu on binlerce Filistinli’nin apartmanlarda yaşadığı Gazze dışındaki Tel Havva mahallesine girdi. Çatışmalarda onlarca ev yıkıldı, 18 kişi öldü. Ölenlerden biri de yıkılan evdeki yaralıları kurtarmaya çalışan bir doktor. Gazze Şifa Hastanesi’nde çalışan bir başka doktorun anlattıkları ise ürkütücü: “Beş günde 100 ameliyat yaptım. Ölümlere alıştım. Sanki ailemi bile vursalar etkilenmeyeceğim. Süt yok. 4 aylık bebeğime pilav yedirdim.
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının 18. günüde İsrail askerleri ilk kez Gazze kentinin dışındaki mahallelere girdi. 400 bin nüfuslu Gazze'de gece boyunca çatışmalar yaşanırken İsrail tankları kentin güneyinde, on binlerce Filistinli’nin apartmanlarda yaşadığı Tel Havva mahallesine girdi. Mahalle sakinlerinden alınan bilgiye göre iki apartmanın yanarken, diğer Filistinliler de apartmanların bodrumlarına sığınmış. Sağlık Bakanlığı yetkilileri şehir merkezinin bir buçuk kilometre dışında bulunan mahalleye ambulanslar gönderildiğini ancak çatışmalardan dolayı araçların hareket edemediğini açıkladı.
İsrail ordusu gece boyunca 60 hedefe hava saldırısı düzenledi. İsrail hava saldırılarında kaçakçılık için kullanılan 15 tünelin ve 15 silahlı militanın öldürüldüğünü açıkladı. Hamas da operasyonlara karşın dün İsrail'e yaklaşık 30 roket fırlattığını belirtti. Dünkü çatışmalarda onlarca ev yıkılırken 16 kişi yaşamını yitirdi. Gazze'nin kuzeyinde yer alan Cebaliye'de füze saldırınsa uğrayan bir evdeki yaralıları kurtarmaya çalışan doktor ikinci füzenin eve düşmesiyle hayatını kaybetti.
Filistin hastaneleri bazısı Hamas üyesi 12 Filistinlinin öldüğünü duyururken, İsrail ordusu 30 militanın vurulduğunu ve üç İsrail askerinin yaralandığını açıkladı. Filistin sağlık görevlileri 27 aralıktan beri süregelen çatışmalarda 400'ü kadın ve çocuk 925 kişinin öldüğünü ifade ederken, İsrail üçü sivil 10'u asker 13 vatandaşını kaybetti.
BM insanî yardım koordinasyon ofisi OCHA ise, saldırılar nedeniyle 28 bin 100 kişinin evsiz kaldığını, bunların okul ve benzeri binalarda hayatlarını sürdürmeye çalıştığını kaydetti.
İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gabi Eşkenazi, saldırılarının devam edeceğini söylerken, "Hamas militanlarının altyapı ve hükümet kurumlarına önemli zarar verdirecek fevkalade bir iş yaptık" dedi. Ancak İsrail liderlerinin diplomatik çabaların sonucunu görmek için nüfusun yoğun olduğu kent merkezlerini içeren üçüncü aşamaya geçmemeye karar verdikleri öğrenildi.
Olmert bu karara karşın Hamas'ın İsrail topraklarına yönelik saldırıları sona erinceye kadar askerî operasyonun devam edeceğini anlattı. Olmert, "İsrail halkı demir yumruğuyla hedeflerine ulaşıyor. Hamas'ın roket saldırıları bitinceye ve yeniden silahlanması engelleninceye kadar tam güçle vurmaya devam edeceğiz" dedi. Livni ise Gazze'ye düzenledikleri saldırıların İsrail'e olduğu kadar Filistin halkının çıkarlarına da hizmet ettiğini iddia etti.
AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Louis Michel da Gazze saldırılarında İsrail'i uluslararası insan hakları hukukunu ihlal etmekle suçladı. Michel, ''İşgalci bir gücün ilk yükümlülüğü insan hayatını korumak, can güvenliğini sağlamaktır'' diyerek, İsrail'in 'göstere göstere' bu yükümlülüklerinin hiçbirisini yerine getirmemesini 'kabul edemediğini' söyledi.

Hamas ateşkes planına soğuk
Hamas temsilcileri dün başta Mısır istihbarat başkanı Ömer Süleyman olmak üzere yetkililerle Mısır-Fransa ateşkes planını görüşmeye yeniden başlarken, örgüt yetkilisi Musa Ebu Marzuk, planla ilgili 'önemli gözlemleri' olduğunu açıkladı. Marzuk, bir ateşkes önerisinin, örgütün, İsrail'in Gazze'den çekilmesi ve geçiş noktalarının tamamen açılması yönündeki taleplerini karşılaması gerektiğini belirtti.

Gazze'de mezarlıklar doldu taştı
İsrail'in üç haftadır sürdürdüğü Gazze Şeridi'ne yönelik operasyonda ölü sayısı bine yaklaşırken bölgede ölüleri gömecek mezarlık kalmadığı belirtiliyor. Gazze'nin doğusundaki yeni mezarlığın İsrail ordusunun operasyon alanı içinde kalması nedeniyle kullanılamaması, yakınlarını kaybeden Filistinlileri zor durumda bıraktı.
Ölenlerin bu nedenle yıllar önce boş yer kalmadığı için kapatılan eski mezarlıkta defnedilmeye başlandığı belirtiliyor. Çoğu insanın eski mezarlıkta bulunan akrabalarına ait eski mezarları yeniden açarak, operasyonda hayatını kaybeden yakınlarını buralara gömmeye başladığı gelen haberler arasında. Cebaliye'de ise, mezar sıkıntısı nedeniyle, değişik ailelerden olan birçok cenazenin, açılan büyük mezarlarda birarada defnedildiği kaydedildi. Abdül Rahim Havila'nın 16 yaşındaki yeğeni İsraillilerin bombalamaları sonucu hayatını kaybetti ama doğudaki mezarlığı ulaşılamadığı için de eski ve çoktan kapanmış bir mezarlığa gömüldü. Havila, "Eski mezarlıkta hiç yer yoktu. Yeğenimi 25 yıl önce ölen dedesinin üstüne gömmek zorunda kaldık. Dahası ne mezarı kapatmak için tuğla ya da çimento bulduk ne de düzgün bir yas evi açabildik" dedi. Mezarlık bulmakta zorlanan Filistinlilerin bir başka sıkıntısı ise, kaybettikleri yakınlarına uygun bir cenaze düzenleyememek.

Filistinli doktorlar: Deney farelerine döndük
Gazze'nin en büyük hastanesi Şifa'nın doktorları bölgedeki insanlık dramını anlatırken, çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç ayırım gözetmeksizin gelen 'ölüme' isyan etti. Bir doktor yaşadıklarının yarattığı etkiyi "Artık her şeye alıştım. Hiçbir şeysiz yaşamaya alıştım. Ölümlere alıştım. Hissizleştim. Sanki ailemi bile vursalar etkilenmeyeceğim. Anlamı yok hiçbir şeyin" sözleriyle dile getirdi. Doktor, durumu "Bu savaşta kural yok. İnanılmaz ve vahşi" diye özetleyip şöyle devam etti: "Beş gündür eve gitmeden gece gündüz ameliyat yaptım. Beş günde 100 ameliyat yaptım. Ameliyat ettiklerim arasında hiç militan yoktu. Gelenler çoluk çocuk, kadın, yaşlı. Çocukların çoğu 16'dan küçük.
Militanların Gazze'de ayrı hastanesi mi var oraya gitsinler? İsrail askerleri Gazze'ye girmeye çalışıyor ama giremiyor. Madem girmek istiyorsunuz girin. Alın Hamas'ı. Öyle yapmıyorsunuz. Füze gönderip çoluk çocuğu öldürüyorsunuz. Bu tam bir hainlik. 4 aylık bebeğime pilav yedirdim. Süt yok. Karın ağrısından
sürekli ağlıyor. Bebek bağırsağı bu tür yemeği hazmetmiyor ama çare yok. Susturmak için ağrı kesici veriyorum. Ekmek de elektrik de istemiyoruz, sadece normal bir insan gibi yaşamak istiyoruz."
Doktora göre atılan bombalar da yeni ve Gazzeliler üzerinde deneniyor: "ABD'den yeni silahlar getiriyorlar ve denemek için bizi kullanıyorlar. Deney farelerine döndük. Galiba fosforlu bomba bu. Sürekli yanıyor, sönmüyor. Suyla söndürmeyi denedik olmadı. Ancak üzerine toprak örtünce söndü."
Ortopedi uzmanı Fadıl Naim ise ambulansta gönüllü çalışan 18 yaşındaki oğlunu ambulansın füzeyle vurulması sonucu kaybetti.

İsrail kabinesinde çatlak
İsrail'de 10 şubatta yapılacak genel seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Başbakan Ehud Olmert ile kabinesinin ikiye bölündüğü iddia edildi. Independent gazetesi haberine göre operasyonların devam edip etmemesi hakkında İsrail kabinesi iki gruba ayrıldı. Habere göre Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ın operasyona belirlenen takvimden önce son verilmesi için bastırırken, Olmert saldırıların devamını istiyor. Livni, Hamas'la varılacak bir barış anlaşmasına karşı olduğunu açıkça belirtmişti. Bunun yerine, saldırılara tek taraflı son verilmesini ve Hamas'ın ya roket saldırılarını durdurmaya ya da Gazze'ye yeni saldırılarla yüzleşmeye zorlanmasını tercih ettiği söyleniyor. Barak'ın ise Hamas'la dolaylı bir ateşkesi tercih ettiği açıklıyor.

Gazzenin Çaresiz Doktorları!
1 sayfadaki 1 sayfası